Yaptıklarım, okuduklarım, seyrettiklerim, dinlediklerim, gezdiklerim …

8 Ekim 2009 perşembe günü Profilo Alışveriş Merkezi’nde Tiyatro İstanbul’un sahnesinde Tiyatrokare’nin sunduğu “Bu Da Benim Ailem” adlı oyunu seyrettim. Tiyatro oyun yazarı (en önemli oyunu Theope), senarist ve Türk Tiyatrosu’ndaki omurgasızlıkları korkusuzca eleştiren Coşkun Büktel ‘in daveti üzerine oyunun prömiyerine gittim. Oyunu Coşkun Büktel ve Bulunmaz Tiyatro sahibi, yönetmeni, yazar, şair ve Türk Tiyatrosu’ndaki yanlışlıkları acımasızca eleştiren Hilmi Bulunmaz ile seyrettim.

Bu_da_benim_ailem_2

Bu_da_benim_ailem_3

Yazan: Sandberg+Firner
Çeviren: Hale Kuntay
Uyarlayan ve Yöneten: Nedim Saban

Dekor:Zuhal Soy
Kostüm: Esin Arıcan

Oyuncular
Metin Serezli
Suna Keskin
Oya İnci
Hülya Karakaş
Soydan Soydaş
Sinemis Candemir

Oyun evliliklerinde çeşitli sorunlar yaşayan Selim ve Süeda Soy çiftinin etrafında gelişiyor. Çift oğullarını evlendirmek isterler. Evlendirmek istedikleri kızın ve annesiyle yaşadıkları olaylar sonucu kendi evlilikleri bitme noktasına gelir. Oyun bir salon komedisidir. Sabun köpüğü gibi oyundur. Hayatlarında hiç tiyatroya gitmemiş insanlar için tiyatroya iyi bir başlangıç olabilir. Ancak tiyatroya sık gidenlerin bu oyuna gitmeleri zaman kaybından başka bir şey değildir. Tüm oyuncuların performansı çok iyi, ancak dünyanın en iyi oyuncusu bile zayıf bir oyunu kurtaramaz ki…

Oyunun yönetmeni Nedim Saban tüm davetlileri kapıda tek tek nazikçe karşılayıp, elini sıktı. Oyunun sonunda bir konuşma yapıp, oyunda emeği geçenleri sahneye davet edip, teşekkür etti. Ben de Nedim Saban’a teşekkür eder, bu güzel (!) oyunla TC. Kültür Bakanlığı’ndan maddi katkı almasından dolayı teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: