Yaptıklarım, okuduklarım, seyrettiklerim, dinlediklerim, gezdiklerim …

23 Ekim 2009 Cuma günü “Lord of War” adlı filmi DVD formatında seyrettim. Filmi arkadaşım Cemal Bulunmaz tavsiye etmişti. O seyretmiş ve çok beğenmişti. Ben de filmin adını duymuş, ancak seyretmemiştim. Ben tüm filmleri orijinal aldığımdan, film seçerken çok seçici davranıyorum. Korsan film almak hırsızlıktır; ancak çevremden kimsenin benim gibi düşünmediğini de belirtmek isterim. Biraz araştırılırsa gayet ucuz orijinal DVD bulmak mümkündür. Bu kadar kafa ütülemeden sonra gelelim filme…

LOW1

Film, elinde sigarası, ayaklarının altında binlerce mermi kovanı olan ve kaygısız bir yüz ifadesiyle ayakta duran bir adamın kameraya aşağıdaki sözleri söylemesiyle başlar. “Şu anda dolaşımda beş yüz elli milyon ateşli silah var. Bu gezegende her on iki kişiden birinde silah olduğu anlamına gelir. Şimdi sorulması gereken; kalan on biri nasıl silandıracağımız.” Konuşan adam Yuri Orlov’dur. Başlar kendi hikayesini anlatmaya…

Yuri Orlov, Ukrayna asıllı Amerikalı bir adamdır ve işi silah ticaretidir. İşinde o kadar iyidir ki, İnterpol ajanları O’nu bir türlü suç üstü yakalayamamaktadır. Hemen her türlü silahı bulabilmekte ve istediği yere nakledilmektedir. İşinin zirvesindeyken başına gelen olaylar, O’nun yaptığı işi düşünmesini sevkeder.

Filmde kendisine hep şu soru sorulur: “O kadar insan senin sattığın silahlarla ölüyor. Hiç bir vicdan azabı hissetmiyor musun?” O da şöyle cevap verir: “İnsanların içinde zaten öldürme isteği var. Ben sadece onlara yardımcı oluyorum”

LOW2

Fimde kendi halkını öldüren zalim diktatörler, kendi ordusuna ait silahları satan eski doğu bloku ülkelerinin generallerini görüyoruz. SSCB dağıldıktan sonra Ukrayna’dan 32 milyar dolarlık kaçak silah satışı yapıldığını, Rusların 1. sıradaki ihracaat maddesinin Kalaşnikof tüfekleri olduğunu öğreniyoruz. Filmin senaryosu gerçek olaylardan yararlanılarak yazılmıştır. Film, dünya silah ticaretinin nasıl yapıldığına dair çok ayrıntılı bilgi veriyor.

Film çok etileyicidir. Herkesin bu filmi seyretmesini kuvvetle tavsiye ediyorum. Yuri Orlov’u oynayan Nicolas Cage’in performansı üst düzeyde ve filmin görüntüleriyle müziğin uyumu çok iyidir.

Filmin oyuncu kadrosu: Nicolas Cage, Jared Leto, Bridget Moynahan, Ian Holm ve Ethan Hawke
Yönetmen ve Yazan: Andrew Niccol
Yapım Yılı:2005
Süre:121 Dakika

Filmin imdb.com’daki linkini veriyorum:
http://www.imdb.com/title/tt0399295/

Şu soruyu sorarak yazımı sonlandırayım: İnsanlar birbirlerini öldürmek için mi silahları icat eder; yoksa silahlar yüzünden mi insanlar birbirlerini öldürmek ister?

NOT: Dünyanın en büyük silah satan ülkeleri A.B.D., İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin’ dir. Bu ülkelerin ortak bir noktası da Birleşmiş Milletler teşkilatının daimi 5 üyesinden biridir.

Comments on: ""Lord of War" adlı filmi seyrettim." (2)

  1. Aysu Şimşek said:

    Canım abim seni çok seviyorum. Kendine çok iyi bak. Seni çok özlüyorum. İnşallah en kısa zamanda görüşürüz. Savaş filminin özetini okuyunca duygulanmamak elimde olmadı. Ben şunu bilir şunu söylerim. “YURTTA SULH, CİHANDA SULH”. M.Kemal ATATÜRK. Keşke hiç savaş olmasa, insanlar kardeşçe ve barış içinde yaşasa…

  2. Dileklerine katılıyorum canım kardeşim.İnsanların içlerindeki nefret duygusu ortadan kalkmadıktan sonra “Savaş Lordları” nın ortadan kalkması imkansız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: