Yaptıklarım, okuduklarım, seyrettiklerim, dinlediklerim, gezdiklerim …

http://www.odatv.com/n.php?n=bu-kitabi-okumayan-insan-olamaz-2806131200

“Bu kitabı okumayan insan olamaz”

Ethem Sarısülük’ün sıra dışı bir yaşam öyküsüne sahip babası Muzaffer Sarısülük’ü bu kez Siverek’ten bir öğrencisi anlatıyor. Kazım Şimşek, Odatv’de Muzaffer Sarısülük haberini okuduğunda ilk tanıştığı günden bu tarafa unutamadığı öğretmenini yeniden bulmanın hem sevincini hem de yaşananlardan dolayı hüznünü içinde duymuş.

“MUZAFFER ÖĞRETMENİMİ NEDEN HİÇ UNUTMADIM”

Kazım Şimşek’in, öğretmenini anlattığı anısında Muzaffer Sarısülük’ün bugün neden böyle bir yaşamı seçtiğinin de izleri görülebiliyor. Richard Bach’ın kaleme aldığı Martı Jonathan Livingston’ın Muzaffer Sarısülük’ü nasıl etkilediğini görmek şaşırtıcı olmasa gerek.

Sözü İstanbul’da Gezi Parkı eylemlerine katılan çapulcu Kazım Şimşek’e bırakalım:

“31 Mayıs günü başlayan Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara’da polis tarafından vurulan Ethem Sarısülük’ün babası Muzaffer Sarısülük, benim Ortaokul Türkçe öğretmenimdi. Babamın tayini dolayısıyla 1985–1988 arasında Şanlıurfa’ nın Siverek ilçesinde oturduk. Ortaokulu Siverek Ortaokulu’nda okuyup, mezun oldum.

Muzaffer öğretmenimi hiç unutamamıştım. Nedenini anlatmak istiyorum. Okuldaki ilk derslerden biriydi. Sınıfta “Richard Bach” tarafından yazılmış ‘”Martı” hikâyesini okuyan var mı?’, diye sormuştu.

(Muzaffer Sarısülük’ün Öğretmenlik yaptığı Şanlıurfa’daki okuldan o yıllara ait bir kare)

“BUNU OKUMAYAN İNSAN OLAMAZ”

Hikâyeyi okuduğumdan el kaldırdım; sınıfta sadece ben okumuştum. Beni tahtaya çıkardı ve anlatmamı istedi. Ben de aklımda kalanları anlattım. Hikâyeyi okuyan birisi olduğundan dolayı çok sevinmişti; beni tebrik etti ve şunu dedi: “Martı’yı okuyun çocuklar, bunu okumayan insan olamaz…”

Muzaffer öğretmen, o zamanlar diğer öğretmenlerden farklı, sakıncalı (!) idi. Muzaffer öğretmen bizim okulda fazla kalmadı ya da kalamadı. Ortaokul dönemimde ismi aklımda kalan ve üzerimde en çok izi bırakan 3-5 öğretmenimden biriydi.

“Martı Jonathan Livingston” gibi yaşayan Ethem Sarısülük insan oldu, tarihe geçti; onu öldürenler ve öldürenleri alkışlayanlar “Martı”yı okumadılar, insan olamadılar…”

(Muzaffer Sarısülük’ün öğrencisi Kazım Şimşek)

MİLYONLARIN HAYATINI DEĞİŞTİREN MARTI: JONATHAN LİVİNGSTON

Richard Bach tarafından 1972 yılında yazılan öykü “Martı Jonathan Livingston”, bir martının kendini aşarak martı sürüsünden sıyrılma ve özgürlüğe ulaşma mücadelesini anlatıyor. Martı Jonathan, sadece karnını doyurmak için uçmuyordu. Yeteneklerini zorluyor ve yaşamın mükemmelliğini anlamaya çalışıyordu. Tüm gününü daha hızlı ve mükemmel uçmak için sürüden ayrı çalışarak geçiriyordu.

Bu tutkusu yüzünden sürüden atıldı, yalnızlığa mahkûm edildi ama bu onun umurunda değildi. Çünkü sınırlarını genişlettikçe, imkansızı başardıkça hayat onun için daha da anlam kazanıyordu.

Yazar, Jonathan’ı özgür insanın sembolü olarak yaratmıştır. Kitaptaki olaylar, insan yaşamıyla bağlantılıdır. Örneğin; insanlar nasıl kurallara uymayıp cezalandırılırsa, Martı Jonathan da yaşamın kurallarına uymayıp Sarp Kayalıklarda sürgüne gönderilmiştir… Ancak, Jonathan orada kendi dünyasını, yazarın deyişiyle kendi ‘cennet’ini yaratmıştır. Onun cenneti ‘özgürlüğü ve öğrenme çabasını’ oluşturur. Ayrıca Jonathan öğrenmeyi seven bir martı olduğu için, uçmanın inceliklerini bilmek ister; kendisini her an geliştirmeyi ve asla boşa zaman geçirmemeyi hedefler.

Kitaptan bazı bölümler:

“Yaşamın anlamını, daha yüce bir amacını bulan ve ona ulaşmaya çabalayan bir martıdan daha sorumlu biri olabilir mi? Binlerce yıldır balık kafaları kovalayıp durduk, ama şimdi bir yaşama nedenimiz var; öğrenmek, keşfetmek ve özgür olmak!!”

“En yüksek uçan martı, en uzağı görendir.”

“Kanat ucunuzdan, kanat ucunuza bedeninizin tümü, aslında düşüncenizin somutlaşmış biçimidir. Düşüncelerinize vurulan zinciri kırın, göreceksiniz ki bedeniniz de zincirlerini koparıp atacaktır.”

“Eh, sürünün bir parçası olmadığımıza göre, yasaya uymak zorunda değiliz.”

“Tek gerçek yasa, Özgürlüğe gidendir. Başka yasa yoktur.”

Tugay Afat/Çorum

Odatv.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: