Yaptıklarım, okuduklarım, seyrettiklerim, dinlediklerim, gezdiklerim …

Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlasıyla içindeki AVM ‘ye ve parktaki ağaçların kesilmesine hayır diyenlerin başlattığı direniş, 31 Mayıs 2013 günü polis kuvvetlerince çok sert bir şekilde müdahaleyle karşılaştı. Sabah erken saatlerde park alanında kitap okuyan, polise herhangi bir mukavemet göstermeyenlerin üstüne biber gazı sıkıldı, çadırları yakıldı. Gezi Parkı’nın yakınından geçenler, turistler, çocuklar ve bebekler bile bu gazdan etkilendi. Polisin orantısız güç kullandığı bu müdahale, direnişçilerin sayısını binlerce kez arttırdı. Ben de binlerce kişi gibi orada direnenlerle dayanışma ruhuna girdim.

Twitter üzerindeki #direngeziparki konulu tweetler kısa zamanda milyonlarcasını buldu. Yazılı ve görsel basının bu direnişi görmezlikten gelmesi twitter, facebook gibi sosyal medyanın gücünü arttırdı. Tüm haberleri twitter aracığılıyla aldık ve ilettik. Bu haberler arasında sayıları az da olsa yanlış veya yalan olanlar da vardı ve bunlara dikkat ettik.

Direnişçilerin isteği, hükümetin başına buyruk kimseden izin almadan hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın fikrini almadan Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası ve AVM yapma fikrinden caymasıdır. Ancak hükümet ortamı yatıştırıcı demeçlerden ziyade, isteğini yapmada kararlılığını gösterince direnişçilerin öfkesi de arttı , sayıları da …

Direnişçilerin istekleri onlarca ağaçtan ve AVM ‘den çıkarak başka bir mecraya yöneldi. Direnişçiler artık hükümetin insanların özel hayatına müdahale ettiği kanunlara (Örneğin; alkol yasası) karşı çıkıyorlar.

Gösterilerde zeka ürünü sloganlar atıldı. Örneğin ” sık bakalım, sık bakalım; biber gazı sık bakalım. Kaskını çıkar, copunu bırak; delikanlı kim bakalım”

Direnişte Beşiktaş Çarşı grubu çok aktifti. Beşiktaş taraftarı olmayanların bile kalbini kazanan Çarşı grubunun organize ettiği yürüyüşlere katıldım.

Bugün direnişin 13. günü. Direniş hala devam ediyor, umut devam ediyor …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: