Yaptıklarım, okuduklarım, seyrettiklerim, dinlediklerim, gezdiklerim …

11 yıl önce  (2007) Bulunmaz Tiyatro’da başladığım tiyatro serüvenime 20 Ekim 2018′ de Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi’ nde  devam ediyorum.

Hocamızın adı Murat Yılmaz, kendisi aynı zamanda Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde oyunculuk yapmaktadır. Devlet tiyatrolarında oyunculuk geçmişi vardır.

Cumartesi – Pazar 11:00 ile 13:00 arası çalışmalar vardır. Kursa kayıt yaptıran yaklaşık 30 kişi olsa da devamlı gelen kişiler 15 civarındadır. Çalışmalar zevklidir; buraya geldiğim için mutluyum.

Kursta yaptığımız çalışmalardan bazıları aşağıdadır:

Isınma ve streching hareketleri

Yürüme egzersizi

Yürürken yürüyüşümüze dikkat ediyoruz. Nasıl yürüdüğümüzün farkına varıyoruz.1’den 10′ a doğru yürüme hızları var. 1 çok çok yavaş, 10 en hızlı yürümedir.Komutlarla istenilen hızda yürüyüşümüzü ayarlıyoruz. Yürürken farklı hareketler yapılabilir. Örneğin mavi komutu ile ters yönde dönüş, sarı ile zıplama gibi. Bu komutları oynayanlar verebilir.

Sayı oyunu

Çember oluşturulur. Her kişi 1’den başlayarak bir sayı söyler. Farklı bir kişi söylenen sayının bir fazlasını söyler. Ancak iki kişi aynı anda sayıyı söylerse tekrar 1’den başlanır. Amaç en yüksek sayıya ulaşmaktır. Çemberdekiler arkası dönük veya gözler kapalı iken bu oyun oynanabilir.

Çember oluşturulur. Her kişi 1’den başlayarak bir sayı söyler. Farklı bir kişi söylenen sayının bir fazlasını söyler. Ancak iki kişi aynı anda sayıyı söylerse tekrar 1’den başlanır. Amaç en yüksek sayıya ulaşmaktır. Çemberdekiler arkası dönük veya gözler kapalı iken bu oyun oynanabilir.

Tekerlemeler

Bu mum umumuzun mumudur

Üç tunç tas has kayısı hoşafı

Şemsi paşa pasajında sesi büzüşesiceler

Diyafram çalışması

Sandalyenin ucuna oturuyoruz.Kafamızı bacaklarımıza doğru eğiyoruz. Burnumuzdan nefes alıyoruz, nefesimizi tutuyoruz sonra ağzımızdan veriyoruz. Süreler sırasıyla 3 sn, 5 sn, 7 sn olabilir.

Ayaktayken başımızı eğiyoruz. Burnumuzdan nefes alıyoruz, nefesimizi tutuyoruz sonra ağzımızdan veriyoruz. Süreler sırasıyla 3 sn, 5 sn, 7 sn olabilir.

Nefesi verirken “Mıım” gibi sesler çıkartıyoruz.

Parmaklarımızla yüzümüzle oynuyoruz. Yüz kaslarını çalıştırıyoruz.

Dilimizi ağzımızın içinde dolaştırıyoruz.

İsim ezberleme oyunu

Çember oluşturuluyor. Herkes kendisi için isminin ilk harfi ile başlayan bir lakap buluyor. Kalender kazım gibi. Gruptaki herkes ilk kişiden başlayarak kendisine gelene dek tüm isimleri lakaplarıyla beraber söylüyor. Daha sonra buna herkesin kendi bulduğu bir hareket de ekleniyor.

Sobelemece oyunu

Bir kişi yakalayan, bir kişi kaçan oluyor. Kaçan kişi ikili veya üçlü grubun arkasına geçince dokunulmaz oluyor. Gruptaki bir kişinin koluna girince diğer uçtaki kişi açığa çıkıyor ve kaçmaya başlıyor. Sobelenen kovalayan oluyor.

Çekim oyunu

Bir kişi elinin ayasını diğer kişiye gösteriyor. O kişi eli, alnının birkaç santim uzaklığından takip ediyor. Mesafeyi uzatmaması gerekiyor.

Kukla oyunu

Bir kişi kukla oluyor. Diğer kişi onu yoğuruyor. Kukla kaslarını kullanmıyor.ondurucu ve çözücü spreyler var.

Tabloyu canlandırma

Bir resim tablosu bulunuyor ve tablonun 10 sn öncesi ve 10 sn sonrası bir oyunla anlatılıyor.

Bir makinenin parçası olma

Kişiler bir makinenin parçası oluyor. Sadece bir işi mekanik bir şekilde yapıyorlar. Tüm ekip bir araya gelince makinenin tamamı ortaya çıkıyor. Matbaa makinesi gibi.

Dans

Bir müzik parçası eşliğinde duygular hareketlerle anlatılıyor.

Obje oyunu

İki gruba ayrılıyor. Her gruba birer obje veriliyor.

Objeyi kendi fonksiyonundan başka bir amaçla kullanmaya çalışılıyor. Örnek kalemi flüt gibi kullanmak. Değiştir komutuyla objeler yer değiştiriliyor.

Doğaçlama

Küçük kağıtlara birer cümle yazılıyor. Yarısı bir kişiye diğer yarısı diğer kişiye veriliyor. Yönlendirici bir konu söyleniyor.İki kişi sahneye çıkıyor ve konu hakkında doğaçlama başlıyor. El çırpmalar ile kişi kendisinde olan kağıttaki cümleye bakıyor ve oyunun içinde bu cümleyi söylüyor, arkasından oyun toparlanmaya çalışılıyor.

İki gruba ayrılıyor.

Gruptaki kişiler birer birer sahneye çıkıyor. Sahneye çıkılınca bir hareket yapılıyor ve donup kalınıyor. Hareket sürmüyor.Arkasından gelenler hareketi tamamlıyor veya başka bir konuya geçiş yapıyorlar. Herkes çıkınca “canlanın” komutuyla doğaçlama başlıyor.

İki gruba ayrılıyor.

Gruptaki bir kişi yazar oluyor diğer kişiler yazarın bir cümlesini eyleme geçiriyor.

Çıbırca oyunu

İki gruba ayrılıyor. Her grup doğaçlama yapıyor. Ancak konuşurken anlamlı kelimeler değil de anlamsız kelimeler söyleniyor.

Karşılıklı yakalama oyunu

İki gruba ayrılıyor. Gruptan iki kişinin gözleri kapatılıyor. İki uçtan birbirlerine doğru geliyorlar biri yakalamaya, diğeri yakalanmamaya çalışıyor.

Sobeleme oyunu

Bir kişi arkası dönükken “ön dö truva”deyip arkasını dönüyor. Bu esnada uzaktaki grup yavaş yavaş kendisine yaklaşmaya çalışıyor. Sobe olan kişi eğer bir kişiyi hareket ederken görürse o kişi sobelenmiş oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: